YEŞİL CAMİ ( TANITIM )
AŞR-I ŞERİFLER
HAFIZLARIMIZDAN AŞIRLAR
HUTBELER VE SOHBETLER
HATİMLER ( SESLİ )
HATİMLER ( GÖRÜNTÜLÜ )
EZAN VE MÜEZZİNLİK
KUR'AN ÖĞRENİYORUM
İLAHİLER ( VİDEO-MP3 )
GÜNCEL VİDEOLAR
HOCALARIMIZ (VİDEO)
ÖZEL MERASİM VE PROG
SOSYAL ETKİNLİKLER
ÇİZGİ FİLMLER

Kur'an-ı Kerim Dinle
Hatim (Kabe İmamı)
Hatim (Ahmet El Acmi)
Hatim (Husari)
Mealli Hatim Dinle
Sizde mesaj yazmak istiyorsanız tıkayınız..
ZARİYAT 55’ İN BU FAKİRE YAZDIRDIKLARI

Hasan Hüseyin ERSOY
21/12/2013 - 08:22

ZARİYAT 55’ İN BU FAKİRE YAZDIRDIKLARI

Bir baba evlatlarını yanına çağırmış. Onların her birinin eline bir tahta çubuk vermiş ve kırmalarını istemiş. Çocuklar bu isteğin nedenini anlayamasalar da çubukları hiç zorlanmadan bir çırpıda kırıvermişler. Ortada bir tane bile sağlam çubuk kalmamış.

Baba daha sonra çocuklarına dağıttığı kadar çubuk daha getirip bu sefer hepsini bir deste halinde bir evladının eline verip “ haydi bu çubuk destesini kır bakalım” demiş. Çocuk ne kadar denediyse, ne kadar gücünü kullandıysa bile o çubuk destesini bir türlü kıramamış. Diğerleri de  güçlerini denemişler ama nafile. Çubuklar ilk geldiği andaki gibi sapasağlam ellerinde kalakalmış.

Baba o anda bu işin maksadını açıklamış evlatlarına.

“ Evlatlarım, sizlere çubukları ayrı ayrı verdim. Yani onları böldüm, birliklerini bozdum ve sizlerde onları en ufak bir sıkıntı olmadan kırıp parçalayabildiniz. Ancak bu çubukları bir araya getirip, deste yaptığımda hiçbirinizin gücü bu desteyi kırmaya yetmedi. İşte siz de bu çubuk destesi gibi her daim birlik olun. Sizi yalnız bırakmaya, birbirinizle olan bağlarınızı koparmaya çalışanlar elbet çıkacak. Sakın ha ayrılığa, tefrikaya düşmeyin. Birbirinizle irtibatınızı asla kesmeyin.”

Bu yazdığım kısa hikayeyi bilmeyenimiz yoktur aslında. Ancak bilmekle hatıra getirmek ayrı şeylerdir.

Bir baba aile için rehber demektir. Herkesin sözüne ortak olarak itibar ettiği bir rehber. Derleyici ve toparlayıcıdır. Evlatlarının birini diğerinden asla ayırmayan hepsine aynı şefkatle yaklaşan, sert uyarılarını bile onların iyiliği için yapan bir rehberdir baba. Öncelikle her mü’ min için genel de ise tüm ümmet için rehber Kur’an’ dır. “ Ben Müslümanlardanım” diyebilen her kişinin sözüne itibar etmesi gerektiği bir rehberdir. Sert uyarıları bile mü’minlerin iyiliği içindir. Derleyici ve toparlayıcıdır. Birimizi diğerimizden ayırmayan ve herkese aynı mesafede yaklaşan bir kitaptır. Zira mutlak adalet sahibi Rabbimizin kitabıdır Kur’an.

Hucurat Suresi 10. ayeti de bilmeyenimiz yoktur. Ama dedik ya bir az önce, “ bilmek ayrı hatırda tutmak ayrıdır” diye. Herkes bilir ama hatırında pek kimse tutmaz bunu. Rabbimiz bu ayetinde bizlere “ Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’a karşı sorumlu davranın ki O’ nun merhametine mazhar olasınız” buyurmaktadır.
 

 Teknolojinin hızla gelişmesine paralel olarak iletişimde hızlanıyor. Birisinin yazdığı bir yazı 1 saniye içinde dünyanın öbür ucuna gidiveriyor. Bilgiler değişiyor, kaynaklar kirleniyor, inançlar zayıflıyor ve nifak tohumları her geçen gün serpiştirilmeye devam edilerek mü’minlerin kardeş olmalarına, bir deste gibi bir arada olup güçlü kalmalarına engeller konmak isteniyor.

Bu nedenledir ki Rabbimiz Al-i İmran suresi 103. ayetiyle bizlere şöyle buyuruyor.

“Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’ daki mesajlara) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti.”

Buradan da anlaşılacağı gibi bizi bir arada tutabilecek tek şey Kur’an’ dır, içindeki mesajlardır. Rabbimizin bize nimet olarak gönderdiği bu mesajları okumaz, anlamaz ve bu mesajlara sımsıkı yapışmaz isek sonumuzun parçalanıp bölünmek olduğunu Rabbimiz net bir şekilde bize bildirmiş.

Şimdi de ümmetin haline bir bakmaya çalışalım. Ümmetin zulüm altında olmasının sebebi şer güçler midir, yoksa sebebi ilk önce müslümanların kendileri midir? Müslümanlar Allah’ ın bu ayeti gereği O’ nun indirdiği mesajlara sımsıkı sarılmışlar mıdır? Yoksa her biri ayrı bir koldan çekerek tefrikaya düşüp, parçalanıp bölünmüşler midir? Al-i İmran suresi 103 ten 2 ayet sonra gelen 105. ayette de Rabbimiz ümmetin gelen mesaja sırt çevirmesinin neticesinin ne olacağını da belirtmiş. “ Azap”… Hem dünyada hem de ahirette azap..

Yani sonuç itibariyle Allah’ ın ipine ( Kur’an mesajı )sımsıkı sarılmayanların düşeceği durum; parçalanıp dağılmak, birbirine düşmanlar haline gelmek ve netice olarak azabı hak etmektir. Bu notu tersten de düşünürseniz yine doğrudur. Parçalanıp bölünmüş ve birbirinize düşman kesilmiş haldeyseniz bu nedeni Allah’ın ipine sarılmadığınızdandır.

Bazı farklı düşüncelerimiz olabilir. Ancak şunu unutmamalıyız ki “tehlikeli olan görüş farklılıkları değil, bu farklılıkların inanç birliğini parçalamasına izin vermektir”.

Rabbimizin Kur’an’ la bize ilettiği mesajlarını okumak ve anlamaya çalışmak her müslümanın asli vazifesidir. Zira Kainatı yaratan Rabbimiz mesajına “ Oku!” diye başlamış ise bu basit bir başlangıç değildir ve “Oku!” kelimesi de basit bir kelime değildir.

Peygamber Efendimizin (a.s) de “ Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir” buyurması da basit bir söz değildir. Ana dili arapça olan bir topluma söylenmiş bir söz olarak baktığınızda bu sözün Elif-ba ve yüzünden okumanın ötesinde bir şeyler kastettiğini hemen anlayabiliyoruz. Bir müslüman kitabını okuyacak ve anlamaya çalışacak. Rabbiyle irtibat kuracak.   

Rabbimiz bizleri “Oku!” emrini layıkıyla yerine getirmeye çalışan ve bu uğurda mesai harcayan kullarından eylesin.

Bizleri birbirimize kardeş eylesin. Cehennem azabından muhafaza eylesin.(amin)

 

Bu yazıya sebep olan Zariyat 55 ile son noktayı koyalım inşallah.

“Sen öğüt verip hatırlat. Çünkü, hatırlatmak müminlere fayda verir.”

 

 

 

Sürç-i Lisân ettiysek affola…

.

.

.

 
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
19/11/2014 - 16:42 BİLMİYORLAR
11/10/2014 - 12:38 KENDİNİZİ HAK İLE MEŞGUL EDİN
21/12/2013 - 08:22 ZARİYAT 55’ İN BU FAKİRE YAZDIRDIKLARI
 

Kullanıcı:  
Şifre:
Kayıt Ol - Şifremi Unuttum

Hasan Hüseyin ERSOY
BİLMİYORLAR
Eyüp EROĞLU
SABIR ve TESLİMİYET
İsrafil KİRACI
İSLAMDA KARDEŞLİK VE TOPLUMSAL DAYANIŞMA
Burhaneddin VANLIOĞLU
İLK VAHİY DEN MUSHAF’A
Ahmet ALİM
ALLAH’A SAYGI VE GÜZEL AHLÂK
Kursumuza ait geniş haber yelpazesine sahip bir haber sitemizin olmasının gerekliliği sizce nedir?
Oy Kullan Sonuçlar
Sayac
Tekil (Bugün) 1043
Toplam 4710493
En Fazla 8874
Ortalama 1145
Üye Sayısı 5832
Bugün Üye Olan 0
 
Anasayfa | Foto Galeri | İletişim
Her Hakkı Saklıdır © 1994 - 2009  www.yesilcami.com

Tasarım ve Kodlama : Canliyayin.Org