Abdullah SELMAN (Merhum) Kur'an Öğreticisi

HOCALARIN HOCASI TALİM VE TASHİH-İ HURUF HOCAMIZ

HAFIZ ABDULLAH SELMAN HOCAEFENDİ

 

 

 

 

01.01.1941 tarihinde Bayburt Gökçeli köyünde Şaban Efendi ve Emine Hanım’ın evladı olarak dünyaya geldi.İlkokul üçüncü sınıfa kadar kendi köyünde okudu. 4. ve 5. sınıfları ise dışarıdan bitirdi. Bayburt’un Kân köyünde Maksut Hafız diye maruf olan Muhterem Maksut Yılmaz

Hocaefendi‘den 10 ayda hafızlık yaptı. Hafızlığını bitirdikten sonra 16 yaşında İstanbul’a geldi ve Fatih’teki Kilise Camii’ne yerleşti.

 

Kesikbacak diye maruf meşhur İsmail BAYRI Hocaefendi’den “Tecvid, Talim ve Tashih-i Huruf” okudu. 1960’da Fatih İsmailağa Camii‘nin bitişiğinde bulunan küçük bir odaya beş arkadaşıyla beraber yerleşti ve aynı caminin İmam Hatibi Muhterem Mahmud Ustaosmanoğlu Hoca Efendi Hazretlerinden Arapça okudu.Bu arada Sultan Ahmet Camii Baş İmam Hatibi merhum Gönenli

Mehmet Efendi Hazretleri’nden maddi ve manevi her türlü desteği de görüyordu.

 

1960 ihtilali müteakiben Trabzon Of Çalek köyüne gitti. Orada Osmanlı’nın son dönem dersiamlarından Merhum Hacı Dursun Güven Hocaefendi’den arapça okumaya devam etti ve Hocaefendi’den Arapça icazeti aldı. 1982 yılında ilk Hac seferini yaptı.

 

1973 yılına kadar İstanbul Bayrampaşa Müftülüğü’ne bağlı Altıntepsi Camii’nde ve Yüce camiinde fahri olarak imamlık yaptı. 08.12.1973 tarihinde de aynı ilçe müftülüğüne bağlı Çarşılı Tuna camii müezzin Kayyumluğuna resmi olarak atandı.

 

1975 yılında aynı müftülüğe bağlı Yeşil Cami Müezzin Kayyumluğuna naklen atandı.

1995 yılında emekli oluncaya kadar Yeşil camii’de müezzinlik görevi yaptı. Bunun yanında asli görevini aksatmadan Kur’an Kursu’nda Tecvid , Talim ve Tashih-i Huruf okuttu.

 

Emekli olduktan sonra beş yıl da Fatih İsmailağa Kur’an Kursu’nda Tecvid-Talim ve Tashih-i Huruf okuttu. Daha sonra tekrar Yeşil Cami Kur’an Kursu’na dönen Hocaefendi ilçe müftülüğünün izniyle aynı aşkla görevine devam etti.

 

Başta Diyanet İşler Bakanlığı Merkez birimlerinde görev yapanlar olmak üzere bir çok il,ilçe müftüsünün, eğitim merkezlerinde görev yapan öğretim üyelerinin, Kur’an Kursu yönetici ve öğreticilerinin, meşhur İmam-Hatiplerin, Din Kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmenlerinin, yurt dışında

resmi veya fahri görev yapan hocaefendilerin, devletin diğer birimlerinde üst düzey görev yapan çok şeçkin bürokratların Tecvid,Talim ve tashihi huruf hocası olarak tarihe geçmiş ve unutulmaz hocaefendilerden olan  ve hafız 3 erkek bir kız olmak üzere 4 çocuğu olan hocamız 15 Aralık 2012 Cumartesi günü rahatsızlanarak saat 17:10 sularında Rahmet-i Rahman’a kavuşmuştur.

Naaşı Eyüp Mezarlığındadır.

 

Din-i İslam adına çok büyük hizmetleri bulunan hocamıza Yeşilcami ailesi olarak Allah’ tan rahmet ; ailesine, sevenlerine ve talebelerine sabr-ı cemil niyaz ederiz.