Merhum Osman KARANFİL Kur'an Öğreticisi

 

OSMAN KARANFİL

 

31.03.1940 yılında Sivas Doğanşar Karkın köyünde Ali Efendive Hesna Hanım’ın evladı olarak dünyaya geldi. İlkokulu dışardan bitirdi.

 

(İstanbul-Nişantaşı). 29 Mayıs 1952’de 16 yaşında İstanbul‘a geldi. 2 ay çeşitli işlerde çalıştıktan sonra, Sultan Ahmet Camii Baş İmam-Hatibi Merhum Gönenli Mehmet Efendi tarafından verilen aylık 60 kuruşla Şehzade Camii’nde Müftülük murakıbından yedi sayfaya kadar hafızlığını  yaptı. Kalan kısmını ise Merhum Siirtli Ömer Efendi’de 2 yılda tamamladı.

 

Reisü‘l Kurra İsmail Bayrı Hocaefendi’den ta’lim tecvid ve tashih-i huruf dersleri aldı. Kurra Mahmut Sarıcaoğlu Hocaefendi’den de Cezeri  Tecvidin’i okudu. 05.09.1956’da Sosyal Güvence alan hocamız 1982’de emekli oldu.

 

Yozgatlı Ahmet Şahin Hoca Efendi’de emsile; Merhum Tayfur Dinçkol Hocaefendi’den Sarf-Nahiv, Molla Camii; Merhum Abdullah Hoca Efendi’den Merakul Felah; Yusuf Paşa Camii İmam-Hatibi Merhum Mustafa Hoca Efendi’den Hadis-i Kutsi, Yasin (Tefsir-i Hammami) ve Hadis-i Erbain okudu. Diyarbakırlı Marangoz Muhammet Tahir Hoca Efendi’den İmam-ı Nevevi’nin Hadis-i Erbain kitabını yazdı. Abdurrahman Hoca Efendi’den Nurul İzah, Kuduri, Münebbihat, Şerhü’l Emali kitabını okudu.

 

Askerlik görevini ifa ederken Bitlis Müftüsü Merhum Abdulkerim Saruhan Hocaefendi’den de dinledi. Erzurumlu Muzaffer Hoca Efendi’den Kuduri’yi, Türkistan’lı Merhum Celaleddin Hocaefendi’den Buhari Şerif’in 2.cildlni ve Hadis usulünü, muhterem Ali Ulvi Hocaefendi’den Multeka ve Hidaye’nin bazı bölümlerini okudu.

 

Okumayı ve okutmayı çok seven Hoca Efendi, iki buçuk yıl askerlik ve 22 sene iş hayatı dışında 18 yıl boyunca Bayrampaşa Yeşil Camii Kur’an Kursu’nda (1982-2001) fahri olarak Kur’an Öğreticiliği yaptı ve toplam 200’e yakın hafızı-ı kelam yetiştirdi. Bayrampaşa Kocatepe Megacenter Camii’nde yıllarca İmam- Hatiplik yaptı.

 

Oğlu Muhammed Karanfil Hocaefendi’nin Kur‘an Öğretmenliği yaptığı Bahçelievler Müftülüğü’ne bağlı Yeni Bosna Merkez Camii Kur’an Kursu’nda Ta’lim hocalığı da yapan hocamız şu anda Bayrampaşa Kocatepe Camii’nde fahri olarak Tecvit, Ta’lim ve Tashih-i huruf ile birlikte Hadisten Riyaz-üs Salihin,Tefsirden Celaleyn Tefsiri ve Nuru’l İzah kitaplarını okutmaktadır.

 

Her yaşta öğrenci okutan ve Emr-i Hak vaki oluncaya kadar da okutma aşkını taşıyan hocamız 2010 yılının temmuz ayında Hakk’ a yürümüştür.

Tüm ömrünü ilme ve talebe yetiştirmeye adamış hocamız evli olup, ikisi erkek(biri kurra diğeri hafız), ikisi kız dört yavrusu vardı.

.

.

.