(Merhum) Süleyman KARAAHMETOĞLU Kur'an Öğreticisi

 

SÜLEYMAN KARAAHMETOĞLU

 

04.10.1933 Trabzon Of ilçesi Yukarı Tavşanlı köyü eşrafından Hacı Yakup Efendi ile Asiye Hanım’ın evladı olarak dünyaya gelmiştir. İlk Kur‘an dersini babasından alan hocamız hıfzını Muhterem Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi‘den 1948 yılında iki yılda tamamlayarak icazet almıştır.

 

1951’de Mahmut UstaosmanoğluHocaefendi‘de emsile, bina, avamil, maksut, izhar, kafiye, molla cami, telhıs, akaid, usul-ü fıkıh ve usul-ü tefsir gibi İslami ilimleri tahsil ederek icazet almıştır.

1958 yılında Gelibolu’da ilkokulu dışarıdan bitiren Hocaefendi kısa bir süre Hacı Dursun Fevzi GüvenEfendi’den yaylada Arapça okudu.

 

1951’de Bafra Gölbelen’de fahri imamlığa başlayan hocamız, 1958’de Gelibolu Bolayır beldesinde imam hatiplik, vaizlik ve Kur’an kursu öğretmenliği vazifelerinde bulundu.

 

1966’da Silivri Merkez vaizliğine atandı ve bu görevini 19 yıl ifa etti. İlk Hac seferini 1982 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ve Kemal Malkoç Bey’in kafile başkanlığında yaptı.

 

07.01.1985 tarihinde 28 yıllık resmi görev süresini tamamlayarak emekli oldu. Aynı yıl içerisinde Bayrampaşa Yeşil Cami Kur’an Kursu’nda akaid ve fıkıh derslerinin yanında ileri seviyede İslami ilimler dersleri verdi.

 

Hocaefendimizin iki erkek bir kız olmak üzere üç çocuğu bulunmaktadır.

 

Dini ve ictimai konularda cemaatin veya halkın ilettiği soru ve sorunlara fıkhi fetvalar hazırlayarak ilmi çalışmalarda bulunan üstadımız 09.11.2011 Kurban bayramının 4. Günü gece 01:40’ da Hakk’ ın rahmetine kavuşmuştur.

 

Hocamıza Allah(c.c)’tan rahmet; ailesine ve sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ederiz.

.

.

.