Muhammed Şirin DOĞAN(Merhum) Şeyh-ul Kurra

MUHAMMED ŞİRİN DOĞAN

1922 yılında -Cumhuriyet’in ilanından bir yıl önce-  (Hicri 1338) Bitlis Mutki Nizen köyünde Musa Bey ve Fatma Hanım’ın evladı olarak dünyaya geldi. Şeyh Alaaddin Medresesi’nde 15 yıl fasılasız arapça eğitimi aldı.

Sarf, Nahiv, Tefsir, Hadis, Fıkıh, Şiir, Usul-u Hadis, Usul-u Fıkıh, Usul-u Tefsir dersleri aldı ve Şeyh Halid Efendi’nin Nehcul En’am isimli akaid kitabını ezberledi.

Sekiz yıl Muş’ta, dokuz yıl Aydın,ve sekiz yıl Çanakkale’de müftülük görevinde bulundu ve bu görevindeyken de emekli oldu. Emekli olduktan sonra İstanbul Bayrampaşa Yeşil Camii Kur’an Kursu’nda 8 yıl süreyle dini bilgiler ve ileri seviyede Ulum-i İslamiyye dersleri okutan hocamız ilerlemiş yaşına rağmen aynı azimle talebe yetiştirmeye devam etmiştir.

Sevgili eşleri Fatma Hanım Abdulkadir Geylani Hazretleri’nin torunlarından olup Hazreti Ali vasıtasıyla Evlad-ı Rasul’e dayanmaktadır.

Samimi arkadaşı olan Abdullah Ustaosmanoğlu’nun babası Hüseyin Efendi ile birbirlerini çok severlerdi. Hüseyin Efendi ona “- Cennet ağası olan” diyerek iltifat ederdi. 5’i kız 3’ü erkek olmak üzere 8 evlada sahip hocamızın Din-i Celil-i İslam’a hizmet eden birçok talebesi mevcuttur.

 

Din-i İslam’ a hizmeti kendine şiar edinmiş hocamız 17 Kasım 2012’ de Hakk’ ın rahmeti ile kucaklaşmıştır. Na’şı Eyüp Kabristanındadır.

 

Yeşilcami ailesi, sevenleri ve talebeleri olarak Allah’ tan hocamıza rahmet, ailesine ve sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ederiz.

 

.

.

.

.