İsmail OKUTAN(Merhum) Kur'an Öğreticisi

 

İSMAİL OKUTAN ( MERHUM )

 

1926 (Nüfus kaydı:18.03.1929) yılında Trabzon Of Bölümlü (Zisino) köyünde Mithatpaşa (Kalanos: ”iyi insanlar”) mahallesinde Eyüp Efendi ile Mevlüde Hanım’ın evladı olarak dünyaya geldi. İlkokul 3.sınıfa kadar Bölümlü’de Hacı Mirzap Efendi diye maruf öğretmen Mirzap Şentürk’te okudu. Çok küçük yaşta Kur‘an-ı Kerim’le hemhal oldu. Hafızlığını da Rize Derepazarı imam hatibi merhum Mehmet Terzi Hocaefendi’de iki yılda tamamladı

 

1950-1955 yılları arasında; Kaynak kitaplardan fıkıh,hadis, tefsir, akaid, başta olmak üzere; Sarf, Nahiv (izhar, kafiye, molla cami) ilimlerini Trabzon Çaykara vaizi Hacı Hasan Yavuz Hocaefendi’den okudu ve Arapça icazeti aldı. 1943 yılında Hacı Hanife Hanım’la mutlu bir yuva kurdu.

 

1949 yılında İzmit Seymen’de 6 ay askerlik görevi yaptı.

 

30.09.1958 tarihinde ilk resmi görevine imam-hatip olarak Rize / Derepazarı (Hama) Bahattin Paşa’da başladı. Daha sonra yine imam hatip olarak aynı ilçenin Paymanoz (çakmakçılar) köyünde devam etti. Daha sonra Derepazarı Kur’an Kursu’na Kur‘an öğreticisi olarak atandı.

 

1966 yılında İstanbul Nuriosmaniye Kur’an Kursu’nda Kur‘an öğreticisi olarak görevi yapan Hafız Hızır Gülali (Katırcı Hızır) Hocaefendi ile becayiş yapan hocamız İstanbul’a gelerek Nuriosmaniye Kur’an Kursu’nda göreve başladı.

 

1967 yılında da Bayrampaşa Yeşilcami Kur’an Kursu’na Kur‘an öğreticisi olarak atandı. Yeşil Camii’ne yapılan bu atamadan sonra resmi Kur‘an öğreticiliği ile Kur’an kursu yöneticiliği görevini uzun süre başarı ile yürüten hocamız, 30.03.1992 tarihinde Haseki Eğitim Merkezi’nde geçici olarak talim,i tecvid ve tashih-i huruf derslerine başladı.

 

Fahri Kur’an Öğretmeni Abdullah Ustaosmanoğlu Hocaefendi’den sonra Yeşil Cami

Kur’an Kursu’na atanmış ilk kadrolu Kur’an öğretmenidir.

 

Reisü’l Kurra Gönenli Mehmet Efendi ve Abdurrahman Efendi Hazretleri ile seçkin alimler topluluğunun önünde yaşının 60’dan yukarı olmasına rağmen görevinin başındayken yetiştirdiği mümtaz hafızlarıyla beraber zamanın yetkin kuralarından olan Mahmut Sarıcaoğlu Hocaefendi’den Mısır tarikiyle kıraat (aşere-takrip-tayyibe) okuyarak icazetini

alan hocamız kurra olma şerefine nail oldu.

 

Dini hizmetlerde önemli faaliyetlerde bulunan 4000’e yakın talebe yetiştiren hocamız aynı zamanda eliyle Ayat-ı beyyinat’ın suretlerini yazma şerefine de nail olmuştur.

 

18.04.1994 tarihinde yaş haddinden emekli olan hocamız 2002 yılına kadar Kaymakamlık onayı ile fahri Kur‘an öğreticiliği görevine devam etti. 09.03.2008 tarihinde Rahmet-i Rahman’a kavuşan hocamızın kabri İzmit-Körfez aile kabristanındadır..

 

Hocamızın biri hafız ve müezzin-kayyum olmak üzere iki erkek çocuğu vardır.